Projekt domu a system wentylacji w nim użyty

 

System nowoczesnego budownictwa jest wciąż ulepszany. Nowe, awangardowe rozwiązania i poszanowanie dla własnego zdrowia oraz dla środowiska to priorytety w ostatnich latach. Dlatego też coraz częściej zapomina się o tradycyjnym grawitacyjnym systemie wentylacji na rzecz nowoczesnej technologii wentylacji mechanicznej, jaką jest rekuperacja. Wystarczy wejść tu , aby przeczytać o działaniu rekuperatorów i ich wpływie na projekt domu.

 

 

O czym mowa? Warto dostosować projekt domu do systemu w nim zastosowanego. System rekuperacji jest systemem wentylacji dwukanałowej, to znaczy że w domu poprowadzone zostają dwa kanały – kanał odciągający powietrze zanieczyszczone i nieświeże i kanał nawiewający powietrze świeże. System pracy rekuperatorów i jego natężenie mogą być spokojnie kontrolowane zewnętrznie. Kanał odciągający zwyczajowo prowadzony jest z pomieszczeń często używanych, takich jak kuchnia czy łazienka. Rekuperatory nawiewają świeże powietrze do pomieszczeń służących do relaksu i odpoczynku, takich jak salon czy sypialnie.

 

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż system pracy rekuperatorów pozwala nie tylko na filtrowanie powietrza, które dostaje się do domu, ale również na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu – rekuperatory przy wymianie powietrza zatrzymują jego ciepło i nie pozwalają mu wydostać się na zewnątrz. Z tego też powodu jest to dobry system wentylacji dla nowego budownictwa, gdzie zarówno drzwi, jak i okna są bardzo szczelne i nie przepuszczają powietrza.