Czym się różnią okna pasywne od energooszczędnych

 

W domach energooszczędnych zapotrzebowanie cieplne wynosi maksymalnie 40kWh/ m2 w skali roku. Osiągnięcie takiego poziomu wymaga na etapie projektowania i budowy domu zastosowania wielu rozwiązań, jak okna drewniane pasywne lub energooszczędne.

 

Na czym jednak polega ich różnica? Okna energooszczędne to takie, które ograniczają straty energii cieplnej poprzez wysoki wskaźnik termoizolacyjności. Jak wiemy przez każde okno ucieka ciepło, dlatego tak ważny jest wybór tych energooszczędnych lub ewentualnie okien drewnianych pasywnych, oferowanych przez sprawdzonych producentów, np. oknakrzynowek.pl/okna-energooszczedne/ . Okna energooszczędne są niezbędne w przypadku domów energooszczędnych jednak na rynku istnieje inny model, uznawany za nowocześniejszy. Okna drewniane pasywne są to najbardziej zaawansowane technicznie okna na rynku i od niedawna podbijają rynek budowlany. Gwarantują one, oprócz niskiego współczynnika przenikania, zyski cieplne, np. przez promieniowanie słoneczne.

 

Są najczęściej polecanymi przez architektów i specjalistów budowlanych. Aby okna drewniane zasłużyły na to by nazwały się pasywne, muszą spełniać znacznie ostrzejsze kryteria, niż energooszczędne. Wymagany współczynnik przenikania ciepła nie może przekroczyć 0,8W/m2K.

 

Prawdziwe okna drewniane pasywne będą posiadały odpowiednie certyfikaty.