Kosztorys budowlany

 

Zanim przystąpimy do budowy domu należy bardzo dokładnie oszacować koszty, jakie budowa domu pochłonie. Czyli trzeba wykonać tak zwany kosztorys budowlany. Jego przygotowanie jest bardzo istotne, gdyż bez niego może łatwo okazać się w trakcie budowy, iż funduszy brakuje, a brak funduszy wymusza z kolei na nas przerwanie prac. A lepiej takiej sytuacji uniknąć. Czyli kosztorys najlepiej jest rozpocząć już w momencie wyboru projektu domu.

 

 

Zdarza się, że niektóre projekty mają gotowy kosztorys budowlany, jednak większość jest bez i w takiej sytuacji to po naszej stronie leży jego przygotowanie. Choć można skorzystać także z pomocy profesjonalistów, którzy przygotują taki kosztorys. Wybierając te drogę mamy pewność, że kosztorys zostanie dokładnie przygotowany. Firmy zewnętrzne często podpowiadają bardzo dobre i korzystne rozwiązania.

 

 

 

Inny sposób to samodzielne przygotowanie kosztorysu w oparciu chociażby o kalkulatory budowlane, których w sieci nie brakuje. W kosztorysie powinno znaleźć się praktycznie wszystko. Wycenić należy przygotowanie powierzchni użytkowej, między innymi materiały, fundamenty, dach, komin i stolarkę zewnętrzną, dzięki której odebrać będzie można dom w stanie surowym.